غلبه بر تعویق انداختن کار ها : بخش دوم

معمولا اکثر افراد در هنگام انجام دادن کار خیلی سریع حواسشان پرت می شود و این همیشه نتیجه ای عکس پیشرفت کار ها دارد و کار تان را به تعویق می اندازد. در ادامه این مطلب چند تکنیک را خواهید آموخت که باعث می شود شما در آن هنگام به کارتان ادامه دهید.

مطمئن شوید که یک محیط کاری ایده آل برای خودتان دارید، به هم ریختگی ها را از بین ببرید، در را ببندید و جهت بدنتان را طوری قرار دهید که پشت تان به همه چیز باشد. یا حتی می توانید کلاً پروژه تان را بردارید و به جایی بروید که کمتر می تواند حواستان را پرت کند.

استفاده مثبت از کار هایی که حواستان را پرت می کند

اگر از دید دیگری به این موضوع بپردازیم می توانیم بفهمیم که این کار می تواند مفید هم باشد، شما می توانید از این چیز های مزاحم به عنوان جایزه برای خودتان استفاده کنید. مثلا اگر شما قبلا قبل از انجام کار اصلی تان کار های دیگری انجام می دادید، مثل خوردن خوراکی، چک کردن ایمیل و … ، می توانید آن ها را موردی برای جایزه دادن به خودتان بعد از انجام کار ها قرار دهید.

مثلا پس از انجام کار هایی که مهم هستند بروید ایمیل تان را چک کنید و یا خوراکی مورد علاقه تان را بخورید، این موارد را به عنوان جایزه بعد از انجام کار های اصلی تان قبول کنید تا انگیزه ای برای انجام کارتان شود.

دستپاچه شدن!

یکی دیگر از دلایل رایج تعویق کار ها دستپاچه شدن است. در واقع آن کار خیلی بزرگ و غول پیکر به نظرتان می آید و باعث می شود که شما آن کار را انجام ندهید. نباید اینطور فکر کنید، فنونی هستند که می توانید برای غلبه بر این مسئله از آن ها استفاده کنید.

یکی از آن ها شامل این است که بهتر است شما کار های بزرگ را به قسمت های کوچک و قابل انجام دادن تقسیم کنید. شاید شما آن کار بزرگ را به صد قسمت تقسیم کنید، اما اگر هر روز چند مورد از آن ها را انجام دهید و با برنامه پیش بروید می بینید که کل کار را به راحتی پشت سر گذاشته اید.

تعیین مهلت های موقت هم یکی از کار های خوبی است که باعث می شود کار هایی که از آن ها تفره می روید را شروع کنید.

برای خود فرصتی را برای انجام یک کار تعیین کنید و آن کار را وابسته به کیفیت بالایش انجام دهید، ترجیحاً بهتر است از کسانی برای این کار کمک بگیرید، از کسانی که با آن ها ارتباط دارید درخواست کنید تا طی این مدت زمان کارتان را پیگیری کنند، اینگونه پیشرفت بهتری خواهید داشت و از تفره رفتن در کار ها پیشگیری می کنید.

خلاقیت در کار ها، غلبه بر تعویق

یکی دیگر از دلایل تعویق انداختن این است که خلاقیت تان از کار افتاده است. شما می خواهید آن کار را انجام دهید و از ته دل دوست دارید که برایش غلبه کنید اما مشکل اینجاست که ایده جدیدی ندارید. روش هایی هستند که در این زمینه می توانند کمک تان کنند.

شاید اگر روش کار را محلی که کار می کنید را کمی تغییر دهید خیلی به شما کمک کند. تمام زمان عصر را در دفتر تان می گذرانید؟ کمی قدم بزنید. اکثر وقت تان را درگیر کامپیوترید؟ کاغذ و قلم شما را خسته کرده؟ خب، با یک تخته وایت برد و ماژیک دست به کار شوید.

اگر خودتان تنها کار می کنید، ایده های تان را با یک دوست درمیان بگذارید و ببینید آن خلاقیتی که دنبالش هستید جرقه می زند یا نه. همچنین باید حواستان باشد که به عنوان فردی تعویق انداز، توقعات خودتون را تا چه حد بالا گرفته اید. معمولا برای افرادی که فکر می کنند باید کارشان را در بالا ترین سطح کیفی انجام دهند اما متاسفانه آن را به تعویق می اندازند، قانون این است: عمل قبل از کمال.

ترس از کار ها

شایع ترین دلیل برای تعویق کار ها این است که ما از کاری که پیش روی مان است می ترسیم. می دانیم که باید انجامش دهیم اما نمی خواهیم این کار را بکنیم. چه روش هایی می تواند ما را کمک کند؟ دست کم سه روش وجود دارد.

اول اینکه سعی کنید برای انجام کار ها به خودتان جایزه بدهید. اگر قسمت کوچکی از کار را انجام دادید، یک جایزه کوچک و اگر قسمت عمده کار بود یک جایزه بزرگ به خودتان بدهید. این روش واقعا جواب می دهد، چون قرار است آخر کار شما به خودتان یک جایزه یا یک چیز لذت بخش بدهید.

روش دوم اسمش وعده ده دقیقه ای است. شما تصمیم میگیرید که کاری را برای حد اقل ده دقیقه انجامش بدهید. زمان بگیرید، وقتی ساعت زنگ خورد، شما توانسته اید آن کار را انجام دهید. اما اول از خودتان بپرسید آیا واقعا آن قدر که فکر می کنید از این کار متنفر هستید.

آنچه عقلب رخ می دهد این است که به محض اینکه ما دست به کار می شویم، دیگر کار مدنظر به قدری که ما فکرش را می کردیم فجیح نیست و ما به سادگی کار را پیش می بریم.

گِرو گذاشتن، غلبه بر تعویق کار ها !!

آخرین روشی که برای غلبه بر تنفر از کار ها وجود دارد روشی به نام گِرو گذاشتن است. این روش از یک سری تحقیقات جالب در زمینه فیزیولوژی ورزشی گرفته شده بود.

از دو گروه خواسته شد تا در طی هشت هفته متوالی هفته ای سه بار تمرینی را انجام دهند. از گروه اول بعد از هشت هفته تنها هجده نفر از کل گروه به کارشان ادامه می دادند و آن تمرینات را دنبال می کردند.

شرایط برای گروه دوم هم همینطور بود با این تفاوت که قبل از شروع تمرین هر کدام از آن ها باید ۱۰۰ دلار به محقق می دادند و فقط در صورتی می توانستند پولشان را پس بگیرند که تا آخر برنامه را اجرا کنند و بتوانند تمامش کنند.

چه اتفاقی افتاد برایشان؟ کل هشتادو دو نفر اعضای گروه تمرین را ادامه دادند و جالب بود. بحث سر این است که آدم پولش را جایی بگذارد که دلش نمی خواهد و این واقعا انگیزه بخش است.

منبع : Gooani

برچسب ها

درباره: معراج مهری

معراج مهری

دانایی یعنی قدرت به جای لعنت فرستادن به تاریکی چراغی روشن کنیم (کنفسیوس) وقتی خوشحالم که در روشن کردن چراغ ها بتونم سهمی داشته باشم، برای همین هست که می نویسم. به لینوکس،برنامه نویسی، هرچیز صفر و یکی و سفر کردن هم علاقه دارم.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “غلبه بر تعویق انداختن کار ها : بخش دوم”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 11 =