غلبه بر تعویق انداختن کار ها : بخش اول

مقدمه ای در غلبه بر تعویق انداختن کار ها

قرار است در این مطلب یاد بگیریم تعویق اندازی کارها را  کنار بگذاریم و از روزمان بهره بیشتری ببریم، در بتن این مطلب کارهایی که عموما پشت گوش می اندازیم و چگونگی شان و اینکه چرا این کار ها را می کنیم و از همه مهمتر روش هایی برای غلبه بر این مشکل را خواهید آموخت.تعویق انداز ها با به عقب انداختن کارها یا قربانی کردن کیفیت شان بخاطر کمبود وقت دچار احساس ترس و گناه می شوند و حتی بیشتر از بقیه دچار سرما خوردگی، سردرد و استرس می شوند. بیایید تعویق را کنار بگذاریم پس با ما همراه باشید تا تکنیک های آن را یاد بگیرید.

اولویت بندی کار ها برای استفاده درست از زمان

بعضی از رفتارها ممکن است به ظاهر تعویق به نظر بیایند اما در واقع کاملا متفاوت هستند، یکی از آنها اولویت بندی است. در یک روز دیوانه کننده ممکن است شما صدها کار برای انجام دادن داشته باشید، اگر شما آن لیست را اولویت بندی کنید و کار ها را طبق اولویت انجام بدهید و در آخر ببینید ۵۰ کار را هنوز انجام نداده اید.این تعویق نیس بلکه یک کار سالم برای مدیریت زمان یا همان اولویت بندی است. گاهی اوقات ما برای رسیدن به هدف کاری را عقب می اندازیم اما این با به تعویق انداختن فرق می کند.

تعویق هوشمندانه

تصور کنید که شما یک تصمیم بزرگ برای اجرا دارید اما همه اطلاعات را جمع آوری نکرده اید، در واقع این یک زمان هوشمندانه برای به تعویق انداختن کارهاست، مثلا اگر شما یک پروژه بزرگ داشته باشید که باید طی دو ماه انجام بدهید فکر می کنید که زمان شروع کار فرا رسیده اما اگر فقط یکی دو روز بیشتر صبر کنید ممکن است یک نرم افزار جدید یا افراد بیشتری برای همکاری پیدا کنید. این عقب افتادن باعث می شود که در بلند مدت زمان بیشتری را ذخیره کنید پس این تاخیر در عمل یک کار کاملا هوشمندانه است.شما اولویت بندی می کنید و از قصد شما کار را بخاطر یک دلیل خوب به عقب می اندازید؟

خب درمورد وقت هایی که شما واقعا تعویق می کنید و باید آن کار را انجام بدهید و تمامش کنید اما به دلایلی آن را پشت گوش می اندازید و مسئله اصلی همین جاست که این تعویق انداختن باعث کاهش زمان و بهره وری پایین میشود و اولین چالش زمان مدیریتی است.

تهیه لیستی از کارهایی که مایلید به عقب بیندازید

چه کارهایی را مایلید عقب بندازید از شما می خواهم که یک لیست از آنها را تهیه کنید چون دیدن یک لیست ملموس با روشی هوشمندانه برای غلبه بر تعویق کارهاست پس کاغذ و قلم را بردارید و این لیست را آماده کنید. اگر شما کار هایی را که به عنوان مثال مربوط به نوشتن هست را داخل این برگه بنویسید، نتیجه میگیریم که شما علاقه ای به نوشتن یا حرفه ای در این زمینه ندارید.مثلا اگر شما در این لیست کارهایی مثل فرستادن کارت تعطیلات، جواب دادن به ایمیل ها، یادداشت تشکر و نوشتن گزارش را ذکر کنید، می توانیم بگوییم که شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که علاقع ای به نوشتن ندارند.لیستی که قرار بود آماده کنید چطور پیش میره؟؟؟اگر به مشکل بر خورده اید می توانید لیست کار هایی را تهیه کنید که علاقه زیادی به انجام آن ها دارید، کار هایی که هر روز خیلی سریع انجام میدید و به انجام آن ها علاقه دارید چه چیز هایی هستند؟ حالا می توانید این کار ها را با هم مقایسه کنید، این به شما کمک میکند تا این عادات رو در خودتان بهتر بشناسید.

بهونه های بنی اسرائیلی !!

ایراد بنی اسرائیلی را تا حالا شنیده اید؟ اینها بهونه هایی هستند که ممکن است یک نفر برای انجام کاری استفاده کند. وقتی شما چیزهایی از این قبیل میگید “من هنوز برای انجام این پروژه وقت دارم ” یا “من وقتی تحت فشار باشم کارم رو بهتر انجام میدم” یا ” این کار رو انجام میدم اما قبلش باید فلان کار رو انجام بدم” در واقع آن کار ها را انجام نمی دهید.

این بهونه ها علائم هشدار دهنده ای هستند که نشان می دهند شما وارد محدوده خطرناک تعویق شده اید. ممکنه متوجه بشید رفتار خاص تان بخاطر فنون تفره رفتن است که آن ها هم می توانند مثل یک پرچم قرمز محدوده تعویق، آن را نشان بدهند. بر میگردیم به مثال قبل، شما کسی بودید که از نوشتن چیزی می ترسیدید یا آن را به دلایلی به تعویق می انداختید.

بهانه های شما برای به تعویق انداختن آن ها چه بود؟ اینکه قبل نوشتن اول ایمیل خودتان را چک کنید، یا خوراکی ای را بخورید و یا هم یک سایت کاری ای را جستجو کنید که اصلا ربطی به انجام کارتان نداشته باشد؟بهانه های شما برای تفره رفتن چه چیز هاییست؟ چه رفتار هایی دارید تا کار اصلی خودتان را پشت گوش بیندازید؟پیش تر یک لیست را آماده کردید که شامل کار هایی بود که مایل بودید آن ها را به تعویق بیندازید که در نهایت منجر به انجام ندادن آن می شد، حال برگردید و اینکه چطور آن کار را عقب می اندازید را هم به آن لیست اضافه کنید.

دلایلی که شما کار های مهم را به تعویق می اندازید

شما انواع کارهایی که مایلید عقب بیندازید و اینکه چطور این کار را انجام می دهید را نوشتید، حالا بیاید با پی بردن به اینکه چرا کارهای مهم را عقب می اندازید، این مشخصات را کاملشان کنیم. برای این کار پنج دلیل اولیه وجود دارد.

  • مورد اول – نداشتن اعتماد. شما می خواهید یک کاری را انجام بدهید اما هنوز مطمئن نیستید که آیا از پسش برمی آیید یا نه.
  • مورد دوم – به راحتی حواستان پرت می شود.
  • مورد سوم – اینکه شما خیلی دستپاچه می شوید، احساس می کنید که این کار خیلی برایتان بزرگ جلوه می کند و نمی دانید که از کجا باید شروع کنید.
  • مورد چهارم – نداشتن خلاقیت. شما می خواهید که زیرکانه ترین ایده را داشته باشید اما در واقع هیچ چیزی را ندارید.
  • مورد پنجم – اینکه شما از این کار می ترسید و از ته دل از آن متنفرید.

کدوم یکی از این دلایل شما رو بیشتر درگیر میکنه؟

چطور کار هایمان را به تعویق نیندازیم

وقتی مردم لیست کارهایی که از انجام آن ها دوری می کنند را با کار هایی که حتما انجامشان می دهند مقایسه می کنند با یک چیز جالب رو به رو می شوند. آن ها می فهمند که در واقع این دوری به خاطر کمبود اعتماد به نفس یا مهارت در آن زمینه است. به نظر شما این می تواند دلیل خوبی برای دوری از انجام آن سری از کار ها باشد؟همیشه در نظر داشتیم و در ذهن مان این را جا داده ایم که هر وقت می خواهیم کاری را انجام دهیم احساس کمبود حرفه و یا مهارت کنیم اما این تنها کار هایمان را به تعویق می اندازد.بهتر است قبل از هر شروعی کارمان را به طور کامل آنالیز و بررسی کنیم. ممکن است هر شخصی در انجام هر کاری کمی ضعف داشته باشد، اما این دلیل به تعویق انداختن آن کار و یا انجام ندادن آن نمی شود.به جای آنکه در ذهن خود جملاتی را مثل (من در انجام این کار ضعیفم، و یا دیگران به ضعف من پی برند) جا دهید، می توانید خود را فردی مبتدی بدانید، هر فرد مبتدی ای با به دست آوردن تجربه به حرفه خود دست می برد و در انجام آن حرفه ای می شود. این تنها قدم اول برای انجام آن کار است، پس آن را چیزی برای شروع بدانید.

منبع : gooani

برچسب ها

درباره: معراج مهری

معراج مهری

دانایی یعنی قدرت به جای لعنت فرستادن به تاریکی چراغی روشن کنیم (کنفسیوس) وقتی خوشحالم که در روشن کردن چراغ ها بتونم سهمی داشته باشم، برای همین هست که می نویسم. به لینوکس،برنامه نویسی، هرچیز صفر و یکی و سفر کردن هم علاقه دارم.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “غلبه بر تعویق انداختن کار ها : بخش اول”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =